دوره 27، شماره 2 - ( بهار 1400 )                   جلد 27 شماره 2 صفحات 229-214 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- گروه آموزشی زیست‌شناسی، دانشکده علوم، واحد شیراز، دانشگاه آزاد اسلامی، شیراز، ایران.
2- گروه آموزشی زیست شناسی، دانشکده علوم، موسسه آموزش عالی زند شیراز، شیراز، ایران. ، ebrahhim.hossini@yahoo.cm
چکیده:   (1602 مشاهده)
اهداف: نیتریت سدیم از مواد نگهدارنده مواد غذایی است که می‌تواند سلامت انسان‌ها را به خطر اندازد. مطالعه حاضر با هدف بررسی اثرات پریناتال و نئوناتال نیتریت سدیم بر ساختار بافتی و عملکردی اندام کلیه فرزندان موش‌های صحرایی انجام شد.
مواد و روش ها: در این مطالعه تجربی از 56 سر موش صحرایی ماده که به هفت گروه هشت‌تایی شامل گروه‌های کنترل، کنترل پریناتال و نئوناتال، گروه‌های تجربی یک و دو پریناتال و نئوناتال (تحت تیمار خوراکی دزهای‌ 90 mg/kg و 180 نیتریت سدیم در دوران بارداری و شیردهی) تقسیم شدند، استفاده شد. در پایان شیرخوارگی از هر گروه به طور تصادفی هشت سر موش انتخاب شدند. پس از خون‌گیری از نمونه‌ها، میزان کراتینین، اوره و اسید اوریک سنجیده و با جداسازی کلیه‌ها، ارزیابی هیستوپاتولوژیک روی آنها صورت گرفت. 
یافته ها: نتایج نشان داد که تجویز پریناتال و نئوناتال دزهای mg/kg 90 و 180 نیتریت سدیم باعث آسیب به ساختار بافتی کلیه و افزایش معنادار سرمی کراتینین، اوره و اسید اوریک در سطح P<0/001 در فرزندان موش‌های صحرایی نسبت به گروه‌های کنترل می‌شود. 
نتیجه گیری: نتایج نشان داد که مصرف نیتریت سدیم در دوران بارداری و شیردهی با تغییر در ساختار بافتی کلیه فرزندان باعث افزایش میزان سرمی اوره، اسید اوریک و کراتینین در آنها می‌شود. 
متن کامل [PDF 4708 kb]   (983 دریافت) |   |   متن کامل (HTML)  (1458 مشاهده)  
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: علوم پايه پزشكي
دریافت: 1399/1/10 | پذیرش: 1399/7/15 | انتشار: 1400/1/12

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.