دوره 28، شماره 2 - ( بهار 1401 )                   جلد 28 شماره 2 صفحات 169-160 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- گروه کودکان، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم‌پزشکی زاهدان، ‌زاهدان، ایران. ، Soleimanimd@yahoo.com
2- گروه کودکان، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم‌پزشکی زاهدان، ‌زاهدان، ایران.
3- گروه اپیدمیولوژی و آمار زیستی، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم‌پزشکی زاهدان، زاهدان، ایران.
چکیده:   (6861 مشاهده)
اهداف اسهال خونی غالباً ناشی از عوامل عفونی (باکتریایی و انگلی) به‌ویژه گونه‌های شیگلا یا انتاموبا است که خصوصاً در کودکان مرگ‌و‌میر زیادی ایجاد می‌کند. هدف مطالعه حاضر، مقایسه اثر آزیترومایسین و سفیکسیم بر درمان اسهال خونی کودکان مراجعه‌کننده به مراکز درمانی‌دانشگاهی شهر زاهدان است.
مواد و روش ها در مطالعه تجربی حاضر، 116 کودک 6‌ ماهه تا  5 ساله مراجعه‌کننده به مراکز درمانی‌دانشگاهی شهر زاهدان که تشخیص دیسانتری از‌سوی متخصص کودکان برای آن‌ها مطرح شده و خون در مدفوع اسهالی آن‌ها گزارش شده بود، وارد پژوهش شدند. اسهال خونی به‌صورت اسهال حاوی خون یا اسهال اثبات‌شده با آزمایش مدفوع در‌نظر گرفته شد. در بدو ورود به مطالعه نام و شماره تماس بیماران از خانواده بیمار در درمانگاه دریافت شد. برای تخصیص تصادفی از روش بلوک‌بندی با بلوک‌های 4 تایی استفاده شد. بیماران مطالعه‌شده در 2 گروه‌A  و B بودند. گروهA ، 5 روز آزیترومایسین دریافت کردند که میزان آن در روز اول 12 میکروگرم بر کیلوگرم و در 4 روز دیگر 6 میکروگرم بر کیلوگرم بود. گروه B نیز داروی سفیکسیم را به میزان 8 میکروگرم بر کیلوگرم روزانه 5 روز دریافت کردند. 5 روز پس از شروع درمان‌ برای بررسی مسائل مورد‌نظر تماس گرفته شد. در‌نهایت، اطلاعات ثبت و تحلیل شدند.
یافته ها در مطالعه حاضر، میانگین زمان‌های قطع تب (0/887=P)، قطع دفع خون در مدفوع (0/101=P)، قطع درد شکم (0/133=P) و قطع اسهال (0/189=P) در 2 گروه مطالعه‌شده اختلاف معناداری نداشت.
نتیجه گیری در بهبود بالینی کودکان مبتلابه اسهال خونی تفاوت بالینی واضحی در استفاده از درمان سفیکسیم و آزیترومایسین مشاهده نشد. در‌نتیجه، باتوجه‌به شرایط بیمار و میزان و شدت بیماری پیشنهاد می‌شود انتخاب درست این داروها بر‌اساس تجربیات بالینی پزشکان و شرایط بیمار باشد.
واژه‌های کلیدی: اسهال خونی، آزیترومایسین، سفیکسیم
متن کامل [PDF 3339 kb]   (573 دریافت) |   |   متن کامل (HTML)  (4731 مشاهده)  
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: طب اطفال
دریافت: 1399/5/9 | پذیرش: 1400/12/14 | انتشار: 1401/1/12

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.